Skip to content

Skarbówka wykonuje kontrole remontów w nowo zakupionych mieszkaniach

Spis treści

Urząd Skarbowy wysłał do mieszkańców list z prośbą o przekazanie informacji o firmach lub osobach, które wykonały w ich lokalach remonty bez faktur – informuje Interia. Pismo prosi również o opis wykonanych prac i ich wartość. Urząd skarbowy twierdzi, że chce wykorzystać te informacje do walki z firmami, które nie płacą podatków oraz tymi, które unikają płacenia podatku VAT od usług remontowych. W piśmie prosi się o podanie szczegółów dotyczących rodzaju remontu, kiedy miał miejsce i gdzie, a także ile za niego zapłacili. List prosi również o dowody zapłaty, takie jak paragony lub wyciągi bankowe. Urząd skarbowy kraków twierdzi, że sprawdzi te informacje w swoich rejestrach i jeśli wystąpią rozbieżności między tym, co ludzie mówią, że zapłacili, a tym, co rzeczywiście zapłacili, właściciele domów zostaną poproszeni o zapłacenie dodatkowych podatków oprócz tego, co już zapłacili za pomocą faktury lub paragonu za usługi świadczone przez osobę, lub firmę.

W tym tygodniu właściciele mieszkań na osiedlu w Krakowie otrzymali pismo z Urzędu Skarbowego z prośbą o informacje w formie oświadczeń o firmach i osobach fizycznych świadczących usługi związane z remontami i wyposażeniem zakupionych mieszkań. Informuje, że prowadzi się czynności w zakresie należytego wykonywania obowiązków podatkowych przez podmioty świadczące usługi aranżacyjne, budowlane, wykończeniowe i instalacyjne w związku z wykończeniem lub remontem nieruchomości nabytej w 2020. W sprawie zakupu nieruchomości proszę o wypełnienie i przesłanie oświadczenia zgodnie z załączonym wzorem – widzi się w piśmie należącym do Interii. Działania prowadzone przez Małopolski KAS mają na celu ograniczenie nieprawidłowości w zakresie nierejestrowanej działalności gospodarczej w branży remontowo-budowlanej oraz zminimalizowanie ryzyka niewystawienia faktur VAT lub innych dokumentów potwierdzających wykonanie usług. 

Urząd Skarbowy będzie wysyłał pisma do osób i firm świadczących usługi budowlane, a nie do osób odbierających korespondencję. W związku z tym nie będzie żadnych konsekwencji za brak odpowiedzi na pismo Urzędu Skarbowego.

2 komentarze

  1. Edzio
    6 października 2022 @ 13:37

    Ten fiskus powinien zająć się przekrętami na miliony dolarów, zamiast tracić czas na typowych „kowalskich”, którzy tylko próbują zarobić na życie.

  2. Sylwek
    6 października 2022 @ 14:02

    Skarbówka to instytucja rzetelna oraz pracownicy są naprawdę kompetentni. Sam zaznałem tego stąd moje dobre zdanie nt. tej instytucji finansów publicznych. Panowie i Panie tam pracujący życzę dalszego rozwoju.

Dodaj komentarz