Skip to content

Samodzielne generowanie zaświadczeń – nowa usługa ZUS

Spis treści

Jako przedsiębiorca szukasz zaświadczenia z ZUS. Nie musisz już iść do zakładu ubezpieczeń, możesz sam wyrobić sobie potwierdzenie!

Zaświadczenie z ZUS to dokument, który potwierdza Twoje zatrudnienie i dochody. Jest on niezbędny przy rejestracji jednoosobowej działalności gospodarczej lub zakładaniu firmy w Polsce. Zaświadczenie wydawane jest przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) i zawiera informacje o historii zatrudnienia, płaconych podatkach, składkach emerytalnych i innych rodzajach składek na ubezpieczenie społeczne.

ZUS poinformował, że dostępna jest już nowa usługa samodzielnego generowania zaświadczeń i innych dokumentów wymaganych od przedsiębiorców przez urzędy i instytucje. Z usługi mogą skorzystać płatnicy składek, którzy posiadają konto na PUE ZUS.

Dzięki tej usłudze możesz wygenerować potrzebne dokumenty bez konieczności osobistego udania się do urzędu lub instytucji. Potrzebne ci będą tylko: dowód osobisty, zaświadczenie o zameldowaniu lub inny dokument rejestracyjny (w przypadku gdy został wydany przed 1 kwietnia 2013 r.) oraz login do PUE ZUS. Działająca ZUS infolinia, pomaga w sprawnym rozwiązywaniu problemów poprzez różnorodne opcje kontakt z ZUS.

Jeśli jesteś płatnikiem składek pobieranych przez ZUS, możesz samodzielnie wygenerować zaświadczenie oraz dane do rozliczeń miesięcznych za ostatnie 12 miesięcy.

Najpierw zaloguj się na swoje konto na PUE ZUS. Następnie wybierz zakładkę Płatnik, Moje dane – potwierdzenia i Utwórz nowe.

Następnie na potwierdzeniu wskaż, jakie dane są ci potrzebne:

– aktualne saldo i dane o rozliczeniach miesięcznych za ostatnie 12 miesięcy;

– potwierdzenie, że jesteś płatnikiem składek pobieranych przez ZUS;

– dane o liczbie osób ubezpieczonych w podanym okresie;

– informacje o adresie zakładu pracy;

– dane o wysokości składki na ubezpieczenie zdrowotne osoby prowadzącej działalność gospodarczą;

– zatwierdzić swój wybór. Utworzony dokument można zapisać w formacie XML lub PDF i wysłać na wskazany adres e-mail.

Dokument ten będzie generowany w formie podpisu elektronicznego i będzie opatrzony pieczęcią elektroniczną ZUS. Powinien on być akceptowany przez urzędy i instytucje jako ważny dowód ubezpieczenia, podobnie jak certyfikat w formie papierowej.

 

3 komentarze

 1. Janina
  10 czerwca 2022 @ 12:47

  Bardzo się cieszę, że ZUS wreszcie wydaje zaświadczenia, ale cieszę się, bo wreszcie będzie pięknie generował zaświadczenia. Zakład Ubezpieczeń Społecznych jest instytucją, która troszczy się o swoich obywateli.

 2. Marta
  10 czerwca 2022 @ 12:50

  Ja uważam, że ważne jest, aby instytucja, która troszczy się o swoich obywateli, była instytucją twórczą i piękną.

  Aby jak najlepiej służyć tym, którzy tego potrzebują, Administracja Ubezpieczeń Społecznych wdrożyła nowy system wydawania zaświadczeń. System ten będzie generował zaświadczenia bardziej efektywnie, ale będzie też piękniejszy.

 3. Jarek
  10 czerwca 2022 @ 12:52

  Ale cieszę się, w końcu będzie generował certyfikaty, ale pięknie, ZUS jest instytucją, która dba o obywatela.

  Cieszę się, że mam swój certyfikat i że będzie on generowany w piękny sposób. Zakład Ubezpieczeń Społecznych jest instytucją, która dba o swoich obywateli.

Dodaj komentarz