Skip to content

Czy taksówki są uważane za bezpieczny środek transportu?

Kiedy jesteśmy na mieście, łatwo wyrobić sobie nawyk brania taksówki, gdy trzeba się gdzieś dostać. Ale czy jest to bezpieczne?

Na początek porozmawiajmy o tym, jak działają taksówki. Taksówki to zazwyczaj prywatne pojazdy, które zostały specjalnie oznaczone przez właścicieli jako legalne taksówki. Zazwyczaj poruszają się one po z góry ustalonych trasach, ale mogą być również sygnalizowane przez osoby potrzebujące przejazdu.

Rozmawialiśmy z Sylwestrem Marczakiem, rzecznikiem prasowym Komendanta Stołecznego Policji w Warszawie, nadinspektorem policji, o tym, co sprawia, że taksówki są niebezpieczne i jak się przed nimi chronić.

Powiedział nam, że jednym z największych niebezpieczeństw związanych z korzystaniem z taksówek jest to, że nigdy nie wiadomo, kto tak naprawdę po nas przyjedzie. Jak to ujął: “Może się zdarzyć, że na miejsce przyjedzie inny kierowca niż ten, o którym otrzymaliśmy informację z aplikacji”. Dlatego tak ważne jest podwójne sprawdzenie informacji przed wejściem do czyjegokolwiek samochodu – nawet jeśli z boku widnieje napis “taxi“!

Jak podaje Polskie Radio, w Warszawie rośnie liczba przypadków gwałtów i innych czynności seksualnych podczas przejazdów. W latach 2021 i 2020 było w sumie 17 takich incydentów. W tym roku tych incydentów jest więcej.

Rzecznik prasowy Komendanta Stołecznego Policji podkreśla, że to niewiele, ale trzeba patrzeć na rangę tego przestępstwa. Zaznacza, że “przestępstwo zgwałcenia lub innej czynności seksualnej jest przestępstwem, które pozostaje w naszej pamięci, ma ogromny wpływ na nasze życie w kolejnych miesiącach i latach.” Ważne jest, aby nie zostawiać takich czynów za sobą i nie zapominać o nich – zamiast tego trzeba informować służby, które są powołane do ścigania przestępstw.

Wzywając taksówkę dla innej osoby, należy upewnić się, że jest to właściwy kierowca. Za kierownicą Twojej taksówki powinna siedzieć osoba wskazana w zgłoszeniu.

Rozumiemy, że zdarzają się pojedyncze przypadki kradzieży lub przywłaszczenia mienia w przypadku wezwania taksówki, ale biorąc pod uwagę skalę, musimy stwierdzić, że jest to bezpieczny środek transportu. Wciąż jednak zdarzają się osoby, które dopuszczają się takich czynów – kiedy więc kierowca zaczyna molestować pasażerkę, nie można zwlekać z reakcją.

Najlepszym rozwiązaniem będzie jak najszybsze wezwanie i powiadomienie służb ratowniczych. Tak samo należy postąpić w przypadku innych rodzajów niewłaściwych zachowań.

5 komentarzy

 1. Jan
  25 maja 2022 @ 16:11

  Zawsze uważałem, że taksówki są niebezpieczne, ale stanowią dobry środek transportu, jeśli chcesz szybko i sprawnie poruszać się po mieście.

  Wiem, że nie są one najbezpieczniejsze, ale nie są też najgorsze.

  Chodzi o to, że taksówkarze są dobrze wyedukowani w kwestii bezpieczeństwa. Stale uważają na swoich pasażerów i musieli przejść wiele szkoleń, aby móc bezpiecznie prowadzić taksówkę.

 2. Grażyna
  25 maja 2022 @ 16:12

  Uważam, że są świetne, ponieważ można nimi dojechać w dowolne miejsce w mieście, nie martwiąc się o wyznaczonego kierowcę. Jeśli wychodzisz z przyjaciółmi i piłeś, o wiele bezpieczniej jest zadzwonić po taksówkę niż próbować samemu prowadzić samochód do domu.

  Jedyną rzeczą, która nie podoba mi się w taksówkach, jest to, że czasami jeżdżą za szybko lub za wolno – trudno jest ustawić odpowiednią prędkość. Ale poza tym to świetny sposób na poruszanie się po mieście!

 3. Bartek
  25 maja 2022 @ 16:13

  Zawsze uważałem, że taksówki są niebezpieczne, ale też zawsze fascynowała mnie ich zdolność do przewiezienia mnie z punktu A do punktu B w mniej niż 15 minut. Gdybym miał pieniądze i czas, na pewno korzystałbym z nich częściej niż teraz.

 4. Mateusz
  25 maja 2022 @ 16:14

  Najbardziej dumny z mojej pracy jestem wtedy, gdy ktoś wsiada do mojej taksówki i mówi mi, jak bardzo docenia moje usługi. Jestem dumny z tego, że mogę pomagać ludziom w szybkim i bezpiecznym dotarciu do celu, a świadomość, że wszyscy moi klienci czują się bezpiecznie w moim samochodzie, jest wspaniała.

 5. Halina
  25 maja 2022 @ 16:16

  Pamiętam, że pewnego razu jechałem taksówką, a kierowca wykonywał jakiś manewr, który sprawił, że miałem wrażenie, iż w każdej chwili możemy się rozbić. Ale dowiózł nas bezpiecznie na miejsce, więc chyba to się liczy.

Dodaj komentarz