Skip to content

Różnice pomiędzy nekrologiem a klepsydrą pogrzebową

Spis treści

Nekrologi są ważnym źródłem danych dla historyków, genealogów i badaczy. Informacja o śmierci i pogrzebie zawarta w nekrologach jest zazwyczaj dokładna i wiarygodna, ale mogą się zdarzyć błędy. Możesz pomóc w zapewnieniu dokładności tego wpisu, przekazując rodzinie i przyjaciołom zmarłego swoje wspomnienia i wyrazy współczucia. Oprócz nekrologów prasowych mamy też rosnącą listę firm, które świadczą usługi niszowe, takie jak tworzenie filmów pamiątkowych.

Nekrolog to artykuł informacyjny, w którym w poważnym, pełnym szacunku tonie informuje się o śmierci i życiu danej osoby. Nekrolog można zazwyczaj znaleźć w gazecie, na stronach internetowych i portalach społecznościowych, takich jak Facebook czy Twitter. Można je także przeczytać w audycjach radiowych lub zobaczyć w telewizyjnych programach informacyjnych. Nekrologi mogą być czasem pisane przez przyjaciół lub członków rodziny, ale zazwyczaj są one pisane przez dziennikarzy, którzy nie znali osobiście zmarłej osoby.

Klepsydra to karta pogrzebowa podobna do nekrologu lub tabliczki, najczęściej używana przy ogłaszaniu czyjejś śmierci, gdy w chwili śmierci nie było przy niej bliskich członków rodziny ani bliskich przyjaciół. Stosuje się ją również w przypadkach, gdy przyczyna śmierci danej osoby jest nieznana lub gdy zmarła ona w podejrzanych okolicznościach. Klepsydra to biała kartka o wymiarach 8½ x 11 cali, zwykle złożona dwukrotnie (jak książka) i spięta dwiema zszywkami w prawym górnym rogu. Na pierwszej stronie znajdują się podstawowe informacje o osobie zmarłej (imię i nazwisko, data śmierci) oraz data i miejsce ceremonii pogrzebowej.

Zarówno nekrolog, jak i klepsydra są formami powiadomienia o śmierci danej osoby. Zawierają podstawowe informacje o zmarłym, a także podają datę i miejsce pogrzebu. Różnica między nimi polega na tym, że nekrologi są publikowane w gazetach, natomiast klepsydry umieszcza się w miejscach publicznych (w domu, na słupie ogłoszeniowym).

3 komentarze

 1. Gosia
  21 czerwca 2022 @ 15:55

  Ten artykuł rzuca nieco światła na różnice między nekrologiem a usługą pogrzebową. Dane są dobrze udokumentowane, a informacje merytoryczne. Dowiedziałem się nowych rzeczy na ten temat, których wcześniej nie znałem.

 2. Adam
  21 czerwca 2022 @ 15:56

  Jako zawodowy pisarz potrzebuję tego rodzaju informacji, aby dobrze służyć moim czytelnikom. Cieszę się, że tego rodzaju wiedzę otrzymałem.

 3. Ilona
  21 czerwca 2022 @ 15:58

  Chciałbym podziękować za ten artykuł. W dzisiejszych czasach, kiedy dane są przeładowane, odświeżający jest artykuł, który naprawdę wyjaśnia podstawy i robi to w sposób łatwy do zrozumienia.

Dodaj komentarz