Skip to content

Niebezpieczne przedmioty nie pojawią się na rynku

Spis treści

W 2021 r. KAS zapobiegła wprowadzeniu na polski rynek prawie 120 mln sztuk towarów niezgodnych z przepisami i niebezpiecznych dla zdrowia, a nawet życia konsumentów. Co trzecia zabawka zbadana w laboratoriach celno-skarbowych i w laboratorium UOKiK zawierała niedozwoloną ilość substancji szkodliwych.

Od stycznia do końca kwietnia 2022 r. prawie 84 tys. zabawek nie zostało dopuszczonych do obrotu, ponieważ nie spełniały europejskich norm w zakresie zapewnienia jakości lub bezpieczeństwa. W tym okresie wycofano z obrotu również towary zajęte przez KAS z powodu naruszenia praw własności intelektualnej o wartości 203,5 mln zł.

Funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej zatrzymali setki niebezpiecznych zabawek, które mogły trafić w ręce dzieci. Produkty te nie spełniały norm unijnych, nie bez powodu – stanowiły zagrożenie dla zdrowia dzieci i młodzieży.

Wśród skonfiskowanych towarów znalazły się drewniane pchacze dla dzieci poniżej 3 roku życia, od których łatwo można odłączyć małe części, lalki, które zawierają toksyczny FTALAN-BIS w stężeniu 300 razy przekraczającym normy, dmuchane jednorożce i hipopotamy o wysokiej zawartości szkodliwych ftalanów. Wiele takich zabawek nie trafiło do rąk polskich dzieci dzięki pracy funkcjonariuszy Służby Celno-Skarbowej.

Wiele towarów produkowanych i importowanych spoza Unii Europejskiej nie spełnia norm unijnych. Dlatego na granicy zatrzymywane są zabawki i inne produkty zagrażające zdrowiu i życiu użytkowników.”

Zabawki są ważnym elementem rozwoju dziecka. Pomagają rozwijać wyobraźnię i kreatywność, a także stymulują umiejętności językowe. Jednak nie wszystkie zabawki są bezpieczne.

W przypadku zabawek ukryte niebezpieczeństwo tkwi zwykle w ich składzie chemicznym – zazwyczaj jest to zwiększone stężenie ftalanów, plastyfikatorów zmiękczających tworzywa sztuczne. Zgodnie z normą ich zawartość nie powinna przekraczać 0,1% masy materiału z dodatkiem plastyfikatorów. Wyższa zawartość jest niebezpieczna dla zdrowia – może powodować alergie, uszkodzenia wątroby i nerek, a także ma działanie rakotwórcze. Zabawki mogą zawierać także inne szkodliwe substancje.

Podrobione towary stanowią ogromny problem, który ma wpływ na całą gospodarkę, co przedstawia kis informacja.

Szkodzą one nie tylko producentom oryginalnych marek, ale także budżetowi państwa z powodu uchylania się od płacenia podatków i utraty waluty. Niska jakość podrabianych towarów stanowi także zagrożenie dla zdrowia, ponieważ zabawki i sprzęt elektroniczny mogą nie spełniać podstawowych wymogów bezpieczeństwa, a odzież może być wykonana z użyciem niebezpiecznych barwników.

Najlepszym sposobem walki z podróbkami jest współpraca między producentami, dystrybutorami i sprzedawcami detalicznymi.

3 komentarze

  1. Gosia
    15 czerwca 2022 @ 16:43

    Wierzę w siłę mediów społecznościowych, która pozwala łączyć ludzi i zmieniać świat na lepsze. Wierzę też, że jeśli dasz ludziom możliwość wyrażenia swojego zdania, to z niej skorzystają i będą z niej korzystać w dobrym celu.

  2. Sylwek
    15 czerwca 2022 @ 16:44

    Piszę do Was, aby podziękować za Wasze zaangażowanie w ochronę naszych dzieci poprzez niedopuszczanie do obrotu niebezpiecznych przedmiotów. Jestem pewna, że wiecie, jak ważne jest to zadanie, i doceniam waszą pracę.

  3. Justyna
    15 czerwca 2022 @ 16:45

    Chcę podziękować Wam za przeciwstawienie się niebezpiecznym praktykom marketingowym.

    Jesteście prawdziwym partnerem, który pomaga nam chronić nasze dzieci przed niebezpiecznymi produktami.

Dodaj komentarz