Skip to content

Komunikacja autobusowa zdrożała na Śląsku Cieszyńskim

Spis treści

Spółka PKS Cieszyn przeszła w stan likwidacji jeszcze w 2012 roku, podupadł również transport kolejowy na Śląsku Cieszyńskim. Sytuację ratował prywatny przewoźnik Wispol. W 2019 roku rząd Prawa i Sprawiedliwości stworzył Fundusz Rozwoju Publicznego Transportu Autobusowego, który służy dofinansowaniu przywrócenia lokalnej komunikacji autobusowej.

Fundusz finansowany jest z podatku od wszystkich przejazdów pasażerskich na terenie Polski. Jego budżet wynosi 30 mln zł (6,5 mln euro) rocznie i może być przeznaczony na finansowanie projektów, które poprawią usługi transportu publicznego na obszarach wiejskich, a także tych, które pomogą w rozwoju systemów transportu miejskiego.

Według Ministerstwa Infrastruktury, tego typu wsparcie jest konieczne, ponieważ pomoże wzmocnić lokalne gospodarki i uczynić je bardziej konkurencyjnymi w stosunku do innych części Polski.

Telefon wispol stał się dobrodziejstwem dla powiatu cieszyńskiego, dając ludziom nowy sposób łączenia się ze sobą i ze światem. Oprócz transportu towarów po Polsce Wispol zaczął również przewozić pasażerów do miejsc, w których wcześniej ludzie byli praktycznie odcięci od reszty społeczeństwa.

Alina Kucharzewska, rzeczniczka wojewody śląskiego, mówi, że do programu wspierającego komunikację zgłosiło się 44 organizatorów, a po weryfikacji merytorycznej dofinansowanie otrzyma 40 wniosków. Cztery powiaty: żywiecki, cieszyński, wodzisławski i kłobucki (w kolejności od najwyższej do najniższej uzyskanej punktacji) są na liście rezerwowej, a jeśli znajdą się oszczędności to będzie szansa na podpisanie umowy o dofinansowanie.

Sytuacja z finansowaniem wojewódzkich przewozów pasażerskich jest coraz gorsza. Przewoźnicy ostrzegają, że jeśli nic się nie zmieni, jeszcze więcej osób będzie musiało zmierzyć się z problemami w podróży.

Województwo śląskie jako jedyne w Polsce otrzymało więcej środków niż mogło wykorzystać w 2019 roku. Jednak kilka regionów ma problem z wykorzystaniem przyznanych im wcześniej środków. Dlatego przewoźnicy proszą o rozwiązanie tego problemu i zwiększenie kwoty, którą można wykorzystać w ciągu jednego roku.

3 komentarze

  1. Sylwek
    18 lipca 2022 @ 14:00

    Piszę dziś do Was, aby porozmawiać o trudnej sytuacji, która moim zdaniem panuje w tej branży.

    Nie jest łatwo być teraz firmą zajmującą się przewozem osób, ale mam nadzieję, że na horyzoncie widać lepsze czasy.

  2. Darek
    18 lipca 2022 @ 14:00

    Branża transportowa znalazła się w trudnej sytuacji. Mam nadzieję, że nadejdą lepsze czasy.

  3. Alina
    18 lipca 2022 @ 14:02

    Mam nadzieję, że nadejdą lepsze czasy.

    Faktem jest, że musiała poradzić sobie z pewnymi trudnymi okolicznościami w ciągu ostatnich kilku lat i robimy co jest mocy, aby znaleźć rozwiązania. Wiem, że to było trudne dla wszystkich!

Dodaj komentarz